ala kurdistan
Ey Reqîb

Şengal Olayı ve Pêşmergeyi Karalamak

İki gün önce İslami terör örgütü İŞİD’in Şengal’e karşı başlattığı saldırılar sonucu şehrin bir bölümünü İŞİD’e kaptırıp geri çekilen Pêşmergeler üzerinden KDP’ye (Kürdistan Demokrat Partisi) ve Kürtlerin milli ordusu Pêşmergeye karşı başlatılan itibarsızlaştırma kampanyaları bu yazıyı yazmamı mecburi kılmıştır.

Gelelim olayın başlangıcına böyle bir saldırıya karşı ciddi önlem almayan ve olayın vahametinin farkına varamayan bölgedeki Pêşmerge güçleri, 10.000 yakın İŞİD’li teröristin ağır silahlarla yaptığı saldırı karşısında hafif silahlarla direnemeyip çekilmesi üzerine, başta ANF ve İMC TV olmak üzere PKK’ya yakın medya organları ve PKK’nin sosyal medya elemanları KDP ve Pêşmergeye karşı deformasyon yarışına girdiler. Öyleki İŞİD’in Şengal’in bir kısmını işgalini adeta kutladılar. Bana göre bu bir vatan hainliğidir. Eğer bir Kürt zor duruma düşmüşse başka bir Kürt bundan haz alıyorsa bu başlı başına incelenmesi gereken sapkın bir ruh halidir. Bu sadist partizan ruh hali normal değil. Bu partizan zihniyet Kürtleri Kuzey Kore ve Güney Kore gibi ayrıştıracak. Sabahtan akşama halkların kardeşliği diye çığırtkanlık yapan bu zihniyet Kürde karşı kin kusuyor ve Kürdü birbirine kırdırmak için elinden geleni yapıyor. Sen sabahtan akşama kadar Türkiye’ye ve Türklere entegre olmak için yırtınacaksın ama kendi soydaşın Kürtlere karşı kin kusacaksın bu sapkın zihniyet kabul edilemez.

Gelelim ANF’nin yalan haberleri”İŞİD Şengal’e girdi, Pêşmerge halkı bırakıp kaçtı bir grup YNK Pêşmergesi kalıp YPG ile birlikte kalıp direniyorlar.” Bu haberden bir saat sonra YPG Şengal’i korumak için yola çıktı diye bir haber daha çıktı. Hani YPG Şengal’de bir grup YNK Pêşmergesi ile direniyordu. Bir saat için kendi haberlerini yalanlayan bir haber yayınladılar. Sonra “ YPG ve HPG İŞİD’le şiddetli çatışmaya girmiş” gece yarısı Murat Karayılan açıklama yaptı: “Bu gece Şengal’e müdahale edeceğiz” diye açıklama yaptı. Zaten o sırada Pêşmerge güçleri Şengal’e girmişti. Yine de Murat Karayılan’ın bu açıklaması taktire şayandır. Bu haberi hiç sorgulamadan direkt ANF’den alıp yayımlatan Kemalistler’in finansmanı olduğu İMC TV’de görsel medyada deformasyon haberlerini yaymaya çalıştı. Sonrasında PKK’ye bağlı televizyonlar YPG’nin Haseki’ye giriş görüntülerini, YPG’nin Şengal’e girişi diye verdiler. Zaten Şengal’de büyük çatışmalar vardı, YPG o çatışmanın ortasına zembille mi indi? Haberin aslı şu İŞİD’in Şengal üzerinden Güneybatı (Rojava) Kürdistan’a geçişini engellemek için bir grup Pêşmerge ve YPG savaşçısı ortaklaşa bir savunma hattı oluşturdular. Salih Müslüm’ün bahsettiği yardım buydu. Destek kuvvetler ve ağır silahlar gelene kadar güvenli bölgelere çekilen Pêşmerge kuvvetleri gelen takviye kuvvetlerle önce Rabia’yı geri aldılar sonra da  Şengal’in birkaç köyünü teröristlerden geri aldılar. Ben bu yazıyı yazarken Pêşmerge kuvvetleri ilerleyişini sürdürüyordu. Pêşmerge’nin yavaş ilerlemesinin neden hain Arap aşiretlerinin Pêşmergeyi arkadan vurması ve çocuk ve kadınları kalkan olarak kullanmasıdır. Bu çatışmalarda 400 yakın kişi öldü, bunların 60’a yakını Pêşmerge geri kalanı İŞİD’li teröristleri.

ANF, Şantaj ve Haraç Politikası

İŞİD’in Şengal’e saldırmasını kutlayan bu aklı evveller bilmiyorlar ki eğer Şengal düşerse, Haseki düşer Kobani düşer.  Uzun süredir ANF’yi takip ediyorum bu haber ajansı sürekli diğer Kürt gruplara karşı yalan haber üretip düşmanca saldırılarda buluyor. Daha önceki KCK iddianamesinde ANF’nin başındaki şahsın MİT’ten maaş aldığı bir MİT görevlisi tarafından açıklanmıştı. ANF bundan birkaç yıl önce Wan’da bir avukata şantaj yapıp para istemişti bu avukat bunu reddedince hakkında yalan haber yapmışlardı. Bu kişide mecbur kalıp bunlara ciddi bir miktarda para vermişti. Avukatın can güvenliğinden dolayı adını saklı tutuyorum eğer bu avukat isterse ismini de açıklayabilirim. Kimin kendisinden para istediği ve yalan haber yaptığını açıklayabilir bu şahıslar şu an KCK’nin içinde önemli yerlerde bulunuyorlar. ANF ve onu yönetenler bu medya gücünü kullanarak insanlara şantaj yapıp para topluyorlar. Türk devleti de bu durumu bildiği halde göz yumuyor. Aynı şekilde Oslo’da yapılan görüşmeleri deşifre edip görüşmeleri İmralı’ya hapseden de ANF’dir. Buradan PKK yönetimine çağrı yapıyorum; ANF ve diğer medyanıza bir el atın devlet yönetiyor bu medyayı. Bu ateş sizi de yakar sonra, demedi demeyin.

Habercilik kutsal bir meslektir özellikle Kürt basını bunu daha iyi biliyor onlarca şehidi olan bir basın. Bu kadar bedel veren bir basının bu hale gelmesi açıkçası içler acısı bir durumdur. Değerli okuyucularımıza tavsiyem kimden gelirse gelsin Kürt hareketlerine karşı yapılan mesnetsiz iddiaları birkaç bağımsız kaynaktan doğrulatmadan inanmayın.

Pêşmerge Bir Tarihtir

Pêşmergeye saldırmak Kürdistan’a saldırmaktır. Pêşmergeye saldırmak tüm Kurdî değerleri inkar demektir. Pêşmerge, Kürt milliyetçiliğinin nefes alan yürüyen yaşayan canlı abidesidir. Pêşmergeyi karalamak, gözden düşürmek Kürdistan’a ihanettir. Pêşmerge eleştirilemez değil elbette ki, eleştirilebilir ama karalamak çamur atmak, bunlar ihanettir.

Son olarak şunu söyleyeyim, soydaşı Kürtlerin katledilmesinden siyasi rant devşirmeye çalışan ve bundan haz alan bir zihniyet bırakın Kürtleri kurtarmayı kendini bile kurtaramaz. Şunu da söyleyeyim; Güneydeki bir yayın organı Kuzeydeki Kürtlere böyle saldırsa onunda karşısında olurum!

Partizan olmayın, vatanperver olun. Çünkü partizanın kalbi de vicdanı da ipoteklidir ve partizan düşünemez.

Erdoğan Alparslan

 

YORUMLARhttp://www.kurdistan-post.eu/tr/toplum/sengal-olayi-ve-pesmergeyi-karalamak-erdogan-alparslan

Rojname Kurdish News

Политика

Эрбиль, Курдистан - В послании по по случаю 25-й годовщины  химического нападения  на Халабджу, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал убийственную жестокость Саддама Хусейна как престу

Аналитика

Так, к примеру, турецкий режиссер Мустафа Алтыоклар несколько раз публично выступал даже за необходимость отделения Курдистана (!) для последующего объединения с Турцией на равных условиях

СМИ

В газете Вашингтон таймс опубликована  заметка журналиста Jennifer Harpe в которой он  пишет, что численность курдского населения округа Нешвилл, за последные годы, значительно увеличилась и этот р